Fotovoltaický tutoriál 1. část: Proč je výhodné si pořídit vlastní fotovoltaickou elektrárnu

Fotovoltaický tutoriál 1. část: Proč je výhodné si pořídit vlastní fotovoltaickou elektrárnu

Připravili jsme pro vás fotovoltaický tutoriál, ve kterém se vám pokusíme odpovědět na základní otázky a postupy, se kterými se setkáte při rozhodování, zda si pořídit vlastní fotovoltaickou elektrárnu (dále jen FVE) či už za účelem soukromého užívání, komerčního využití nebo podnikatelského záměru.

Co je to solární neboli fotovoltaický systém?
Pojem solární systém neboli fotovoltaický systém zahrnuje jakýkoli výrobek nebo technologii, která využívá energii získanou ze slunce. Takto získanou energii může využívat třeba malé zahradní osvětlení anebo může jít o komplexní systém FVE na střeše nebo pozemku. Bez ohledu na velikost se fotovoltaický systém skládá z následujících ucelených částí.
Hlavní části fotovoltaického systému FVE
Fotovoltaické články
Jsou schopny zachycovat přímé sluneční světlo – fotony. Skládají se také z vrstev polovodičových částic, jako je fosfor a bór. Když na takový fotovoltaický článek dopadne částice slunečního světla prostřednictvím fotonu, automaticky spustí "elektrony" obsažené v polovodičových vrstvách. Toto tření mezi fotony a elektrony fotovoltaického článku produkuje elektrickou energii, která se měří ve wattech (W). Čím vyšší je energie vyrobená fotovoltaickým systémem, tím se odpovídajícím způsobem zvyšuje výkon (Wp).
Solární panely
Solární panel tvoří propojení fotovoltaických článků. Velikost panelu je určena počtem fotovoltaických článků v něm obsažených a množství člunků určuje celkový výkon generovaný solárním panelem. Nejčastěji instalované solární panely mají výkon 250 až 500 Wp. Například dům o rozloze cca. 300 m2 může potřebovat 25 solárních panelů o výkonu 400 Wp, aby byl soběstačný (dohromady vyrobí 10 kWp energie poháněné sluneční energií).
Střídač
Elektrická energie vyrobená solárním systémem má podobu stejnosměrného proudu (DC), který je vhodnější pro přenosné powerbanky a UPS. Běžné elektrické spotřebiče, jako jsou osvětlovací a topná zařízení, kuchyňská a elektronická zařízení atd. však fungují na střídavý proud (AC). Střídač převádí stejnosměrný proud vyráběný solárním systémem na použitelný střídavý proud.
Nosné a montážní systémy pro solární panely
Když uvidíte solární panel - buď instalovaný na střeše budovy, nebo přímo na zemi - všimnete si, že zůstává na místě navzdory větru. To je způsobeno nosnými a montážními systémy, které se používají k uchycení solárního panelu. Existují různé typy konstrukcí a montážních systémů, které podporují různé formy instalace solárních panelů (např. střecha, země, fasáda atd.).
Solární kabely
Jak název napovídá, jedná se o vodiče, které propojují různé součásti fotovoltaického systému. Jsou navrženy tak, aby odolávaly vysokým teplotám, které procházejí fotovoltaickými články. Jsou také odolné proti UV záření, protože se většinou instalují mimo budovy (na střechu nebo přímo na zem).
Solární měřiče
K dispozici jsou také propracované solární měřiče, které slouží k měření, monitorování, regulaci a optimalizaci energie vyrobené solárním systémem.
Image
Bateriové úložiště
Fotovoltaický systém může vyrábět fotovoltaickou energii pouze za dostupnosti přímého slunečního světla. To je skvělé pro napájení spotřebičů během dne. Co se ale stane, když chcete solární energii využít v noci, třeba k napájení světla nebo topení? Konvenční elektřina ze sítě je totiž v noci pravděpodobně dražší, protože energetické společnosti si za tyto hodiny „ve špičce“ účtují nejvyšší ceny. Zde přichází ke slovu baterie, která uchovává získanou solární energii pro pozdější použití (obvykle v noci).
Regulátor solárního nabíjení
Jakmile je bateriové uložiště plně nabité, musí na základě napětí, které podporuje, existovat mechanismus, který zastaví solární panely, aby do baterie neposílaly další energii. Ten má podobu regulátoru solárního nabíjení a je také zodpovědný za ochranu baterie před vybitím, když se nepoužívá. (K tomu může dojít i bez regulátoru solárního nabíjení, pokud elektrický proud obrátí směr a proudí zpět do solárního panelu).

Sledujte nás